Zwiedzanie Neapolu: atrakcje i niezapomniane doświadczenia. Co robić w stolicy Kampanii?

·

Wybierasz się do tego wspaniałego miejsca i jeszcze nie wiesz, co robić w Neapolu? Musimy to naprawić!

Podczas mojego pobytu Neapol zauroczył mnie swoim nieładem, chaosem i autentycznością. I tak, jest głośno i brudno, ale jest kilka rzeczy, przez które wciąż czuję niedosyt i zdecydowanie chciałabym tu wrócić!

Popróbuj neapolitańskich przysmaków

Tutejsze jedzonko zdecydowanie musiało znaleźć się u mnie na pierwszym miejscu! Spokojnie możesz poświęcić kilka dni na próbowanie lokalnych dań i przekąsek.

Neapol to ojczyzna pizzy. Potwierdzam popularną opinię, że właśnie tutaj jest najlepsza na świecie! Nie potrzebujesz wiele: ciasto, sos pomidorowy, mozzarella buffalo i bazylia. Złoto! Taka przyjemność kosztuje ok. 5-7 EUR.

Co ciekawe, Neapolitańczycy dodatkowo wymyślili również dwa zaskakujące sposoby jej podawania: pizza fritta (zwinięta na pół i smażona w głębokim tłuszczu) i składana „na cztery” pizza a portafoglio (widoczna na zdjęciu). Uważaj, gdy będziesz ich próbować, bo możesz poparzyć się gorącym serkiem. Chociaż ja uważam, że i tak warto! Kolejny plus: będziesz mieć pełny brzuszek za 3-5 EUR!

Na śniadanko lub przekąske polecam Ci spróbować sfogiatelle – lokalne słodkie wypieki z wielowarstwowego ciasta z nadzieniem z serka ricotty lub owocowym. Są niesamowite i kupisz je za ok. 1 EUR.

Na zdjęciu widoczna jest pizza a portafoglio - neapolitański przysmak. W tle znajduje się nieostra główna ulica Centro Storico.

Poczuj włoski klimat w Quartieri Spagnoli

Na pierwszym planie są dwa motocykle - jeden pomalowany na niebiesko, drugi w kolorach flagi włoch. Oparte są o ścianę, na której namalowano flagę włoch. Nad nią wisi szalik piłkarski oraz błękitne koszulki.

Nie sposób opisać, czym jest wizyta w tej dzielnicy!

Tam nawet nie jest „ładnie”! Podniszczone budynki, wąskie uliczki, nic do niczego nie pasuje, wszędzie wisi pranie.

A jednak dla mnie było to jedno z najbardziej autentycznych przeżyć w Neapolu. W Quartieri Spagnoli po prostu toczy się codzienne życie. Mieszkańcy przygotowują cudownie pachnący obiad, kogoś sąsiadka woła z pobliskiego balkonu, ktoś rozwiesza to nieszczęsne pranie, z którego kapie przechodniom na głowy.

Mówi się, że w Neapolu królują Bóg i Maradona – nie jest pewne, w jakiej kolejności. Zdecydowanie się tu o tym przekonasz! Na prawie każdym budynku znajdziesz podobiznę słynnego argentyńskiego piłkarza, a zaraz obok – rodzinną kapliczkę! Swoją drogą, możesz się im przyjrzeć – niektóre są naprawdę imponujące!

Gdy będziesz się przechadzać po tej dzielnicy, spróbuj się porozglądać! Patrząc wybiórczo, nie znajdziesz tam nic szczególnego, a na zdjęcie zawsze Ci się wkradnie budynek z odpadającym tynkiem. Ale z jakiegoś powodu po prostu pachnie tu domem.

Utrzyj nosa Pulcinelli w Centro Storico

Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Neapolu, mając do dyspozycji tylko jedno popołudnie, oczywiście, że musisz się przejść Spaccanapoli w Centro Storico! Jest to uliczka przy której znajduje się mnóstwo ciekawych obiektów: Statua del Dio Nilo, Klasztor Świętej Klary, Kościół Gesu Nuovo, a po drodze będziesz mijać liczne pałace.

Możesz tu znaleźć również atrakcje Neapolu przewidziane dla kibiców – Maradona jest tu niemal czczony i w wielu miejscach namalowane są grafitti z jego podobizną lub hasła piłkarskie.

Co więcej, jest to idealne miejsce na wieczorne wyjście ze znajomymi – wiele knajpek oferuje pyszne, tanie uliczne jedzonko i aperitif. Czeka Cię niezapomniana impreza!

A teraz do sedna: Pulcinella to postać z teatru lalek. Jest takim chciwym huncwotem, żartownisiem. Ale w Neapolu przynosi szczęście! Wystarczy, że potrzesz mu nosa! Nie zapomnij podejść do jego pomnika podczas spaceru!

Zwiedzanie Neapolu nie jest kompletne bez potarcia nosa Pulcinelli. Na zdjęciu widoczne jest popiersie tej postaci ulokowane w Centro Storico. Nos ma inny kolor - widać, że jest warty przez turystów.

Wdrap się do Zamku Sant’Elmo

Imponująca czternastowieczna forteca wznosząca się nad miastem robi wrażenie! Zamek Sant’Elmo położony jest na wzgórzu Voremo – jednym z najwyższych punktów w okolicy.

Możesz spojrzeć na miasto z perspektywy zamku, który pełnił ważną rolę w obronie Neapolu.

Polecam Ci się wdrapać na sam szczyt, przejść się jego korytarzami i wyjść na górę na punkt widokowy. Najlepiej zrób to w okolicach tzw. złotej godziny przed zachodem słońca – będziesz mieć niesamowite widoki na Wezuwiusza, okoliczne wyspy takie jak Capri czy Ischia oraz ogromny Neapol w dole.

Najlepszy sposób na dotarcie tutaj to kolejka linowa (funicolare) – dowiedz się, jak kupić na nią bilet. Wznosząc się do ostatniego przystanku złapiesz niesamowite widoczki 😀

Dziewczyna stojąca tyłem (na pierwszym planie) patrząca na Wezuwiusza podczas zachodu słońca. Dominuje jasnożółty kolor zachodzącego słońca. Ujęcie z Zamku Sant'Elmo. W tle widać zamgloną sylwetkę Wezuwiusza. Niebo jest pochmurne.
Zachodzące słońce nad Neapolem. Zdjęcie przedstawia fragment Zatoki Neapolitańskiej na tle zachodzącego słońca. Dominuje kolor żółty i pomarańczowy. Na pierwszym planie widoczne są zabudowania miasta, a w tle widać oddalone wyspy.

Poznaj historię regionu w Muzeum Archeologicznym

Nie, nie będzie to nudne chodzenie po muzeum, zaufaj mi! Naprawdę zrobiło na mnie wrażenie – znajdziesz tu wiele świetnie opisanych wystaw z niesamowitymi eksponatami. Jest podzielone tematycznie, i chociaż znaczna część muzeum skupia się na temacie czasów rzymskich i życia w Pompejach czy Herkulanum, zobaczysz też imponującą kolekcję rzeźb rodziny Farnese, poznać tajemnice antycznego Neapolu i Kampanii. Możesz także zanurzyć się w czasy prehistoryczne.

Wizyta w Muzeum Archeologicznym będzie dla Ciebie świetnym przygotowaniem, jeśli zamierzasz zwiedzać miejsca związane z wybuchem Wezuwiusza.

Przejdź się po Piazza del Plebiscito i wejdź do Zamku Królewskiego

Przy Piazza del Plebiscito znajduje się majestatyczny kościół San Francesco di Paola z niezwykłą kolumnadą. Zarówno wejście, jak i wnętrze robią wrażenie! Gdy będziesz w środku, zwróć uwagę na kopułę, jest naprawdę piękna.

Po drugiej stronie placu znajduje się wejście do Pałacu Królewskiego – rezydencji dynastii Burbonów. Możesz przejść się po apartamentach królewskich. Przy wejściu koniecznie przyjrzyj się klatce schodowej – byłam nią zachwycona!

Piazza del Plebiscito widoczny z wejścia do Zamku Królewskiego w Neapolu. Zdjęcie zrobione wczesnym wieczorem - widoczna na drugim planie Bazylika jest już oświetlona, ale niebo wciąż jest niebieskie,

Zwiedzaj neapolitańskie stacje metra

Podróżując metrem możesz podziwiać prawdziwe dzieła sztuki! Wiele stacji (szczególnie tych, którymi przejeżdża linia L1) ma swoje charakterystyczne perełki. Po prostu wsiadaj w pociąg i się rozglądaj! Polecam Ci chociaż raz wysiąść na stacji Toledo – będziesz pod wrażeniem!

Stacje metra są zdobione różnego rodzaju sztuką. Na zdjęciu widoczne jest wyjście ze stacji - na ścianie przedstawiono podobizny bogów rzymskich.
W neapolitańskim metrze umieszczono kopię rzeźby znajdującej się w Muzeum Archeologicznym. Na zdjęciu widnieje posąg nagiego mężczyzny opartego o kolumnę, a obok biletomat.

Zrób sobie zdjęcie w Galerii Umberto I

Czyli coś, czego nie zrobi żaden locals! 😉

Uśmiechnięta dziewczyna na tle kopuły w Galerii Umberto I.
Wnętrze galerii Umberto I z jasnymi (mlecznymi i złotymi) ścianami oraz szklaną kopułą

Wyjedź poza miasto!

Neapol może być także świetną bazą wypadową. W okolicy jest wiele fascynujących miejsc, a poruszanie się po Kampanii transportem publicznym jest całkiem proste, tanie i przyjemne.

Całkiem łatwo dostaniesz się na Wezuwiusza, który jest widoczny z wielu miejsc w Neapolu. Aż kusi, żeby wdrapać się na szczyt jedynego aktywnego wulkanu kontynentalnej Europy. Bardzo niedaleko punktu startowego masz też małe miasteczko Herkulanum, które ucierpiały podczas jego wybuchu. A skoro o tym mowa, możesz również wybrać się na wycieczkę do Pompejów, aby zobaczyć, jak wyglądało antyczne miasto, które umarło na wiele wieków.

Jadąc na zachód dostaniesz się do miasteczka Pozzuoli. Co tam jest ciekawego? Poza bardzo interesującym amfiteatrem, którego pilnuje kocia gladiatorka Flavia, znajdziesz tam… drugi wulkan! W okolicy tego miasteczka są mniej znane Pola Flegrejskie.

Miejscem, do którego bardzo chcę pojechać, jest położona nieco dalej Caserta z imponującym Pałacem Królewskim – wiele osób wspominało mi, że zarówno wnętrza, jak i ogrody mnie oczarują. Słyszałeś o Spartakusie? Niedaleko jest Kapua – miasto, w którym była szkoła gladiatorów, a także rozpoczęło się tu słynne powstanie niewolników.

Zwiedzanie Neapolu: najczęściej zadawane pytania

Skąd jest najpiękniejszy widok na Neapol?

Wezuwiusz widziany z Zamku Sant'Elmo o zachodzie słońca. Wulkan jest otoczony chmurami od granatowych po pomarańczowe, a leżący u podnóża Neapol pokryty złotą poświatą.

Panoramę Neapolu możesz podziwiać z Zamku Sant’Elmo – jest to wspaniałe miejsce na zachód słońca! Piękny widok na całą Zatokę Neapolitańską jest z wulkanu Wezuwiusz.

Jakiego jedzenia spróbować w Neapolu?

Pizza! Koniecznie spróbuj prawdziwej, tradycyjnej neapolitańskiej margherity! Możesz poeksperymentować z ulicznym jedzeniem – mnie zachwyciły pizza fritta i pizza a portafoglio.

Podobne wpisy