Wezuwiusz – przewodnik. Jak zrobić jaskółkę na kraterze wulkanu?

·

Tę chwilę zapamiętasz na długo: wchodzisz na aktywny wulkan. Jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Ten, który pogrzebał Pompeje. Piękny, majestatyczny, tajemniczy. Mnie wzywał jeszcze z samolotu, gdy po raz pierwszy go zobaczyłam. Z jednej strony czułam wielki szacunek, z drugiej ekscytację, z trzeciej niepewność.

Taką wycieczkę trzeba dobrze zaplanować i tu przychodzę Ci z pomocą. Podzielę się z Tobą wskazówkami i moimi doświadczeniami, żeby Twoja wizyta u śpiącego olbrzyma była bezstresowa. Znajdziesz też kilka moich zdjęć, bo bardzo chcę Ci pokazać, jak jest tam pięknie!

Gotowy na spotkanie z Wezuwiuszem? 🙂

Kilka wskazówek na początek

Pierwsze i najważniejsze: pamiętaj, że Wezuwiusz to góra, więc pogoda bywa kapryśna. Znaczy to mniej więcej tyle, że nawet jeśli w Neapolu zapowiadają 25 stopni i piękne słoneczko, na szczycie może być kilka stopni mniej, mocno wiać i wcale nie być bezchmurnie. Jest to szczególnie ważne, jeśli np. jedziesz poza sezonem. Pamiętaj też, że na szczycie może wiać całkiem silny wiatr – być może przyda Ci się jakaś bluza lub nawet kurtka (na każdym zdjęciu mam rozwiane włosy :D).

Moje posty staram się aktualizować na bieżąco, jednak ceny czy godziny otwarcia czasem się zmieniają. Dla pewności zawsze sprawdzaj oficjalne strony, które dla Ciebie linkuję 🙂

Park Narodowy Vesuvio czynny jest codziennie od 9:00. Godzina zamknięcia zależy od pory roku:

  • styczeń, luty, listopad, grudzień: do 15:00
  • marzec, październik: do 16:00
  • kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień: do 17:00
  • lipiec, sierpień: do 18:00

Do krateru będziesz musiał przejść przynajmniej ok. 1 km. wznosząc się ok. 120 m. Przydadzą Ci się porządne buty, więc zapomnij o klapkach czy sandałkach – wybierz buty górskie lub chociaż trampki, bo czeka Cię podejście górskim szlakiem – głównie jest to żwirowa droga z kamieniami. Po drodze nie ma za bardzo żadnych drzew – cały czas idziesz w pełnym słońcu, więc na cień nie masz co liczyć. Zapakuj więc wodę, czapkę i krem z filtrem przeciwsłonecznym!

W dni deszczowe lub zimowe raczej nie polecam wyprawy na Wezuwiusz, szczególnie jeśli wybierasz się tam pierwszy raz. Po pierwsze, na szlaku może być ślisko. Przed opadami nie będziesz miał się gdzie schować (są co prawda dwie budki na początku i na końcu krateru, ale nie po to się wspina na wulkan 😀 ). I coś, czego najbardziej się bałam, jadąc tam w lutym: widoczność jest słaba i przegapisz piękny widok na Zatokę Neapolitańską. Z drugiej strony wulkan otoczony mgłą może mieć niesamowity klimat, muszę się kiedyś przekonać!

Pamiętaj, że to nie tylko jedna z największych atrakcji Kampanii – wulkan znajduje się na terenie Parku Narodowego Vesuvio, który jest pod ochroną. Spotkasz tam wiele roślin i zwierząt, które przytosowały się do ciężkich warunków. Bądź odpowiedzialnym podróżnikiem i miej szacunek do tego niezwykłego miejsca 🙂

Jak się dostać na Wezuwiusz?

Twoja wycieczka na Wezuwiusza najprawdopodobniej zacznie się w Ercolano, Pompejach lub Neapolu. Wulkan położony jest w centrum Parku Narodowego Vesuvio ok. 1281 m. n.p.m. w odległości kilkunastu – dwudziestu kilku kilometrów od tych miast. Trasa do wejścia wiedzie wąską, krętą uliczką położoną na zboczu góry.

Pieszo lub rowerem

Są tacy pozytywni szaleńcy, którzy wchodzą tam pieszo lub wjeżdżają rowerem (ale nie jestem pewna, czy gdzieś na górze można go bezpiecznie zostawić). Mega podziwiam i zazdroszczę. Z Ercolano jest to mniej więcej trasa 14 km non-stop pod górę w większości asfaltową drogą. Tą samą, którą wjeżdżają busy i samochody. Startujesz mniej więcej z poziomu morza i kończysz na samym szczycie. Po drodze mijasz kilka miejsc, w których idealnie byłoby się zatrzymać i podziwiać widoczki! Trasa jest wymagająca ze względu na ilość zakrętów i dosyć stroma w niektórych miejscach. Rozważ ją, jeśli naprawdę masz kondychę – musisz mieć jeszcze siłę na podziwianie krateru.

Samochodem

Z Neapolu dojedziesz płatną autostradą A3 (zjazd: Ercolano) lub bocznymi drogami. W obu przypadkach czeka Cię ok. 25 km drogi, w tym ok. 8 km już po zboczu Wezuwiusza. Samochód możesz zostawić na Parking Vesuvio – na nich stronie sprawdzisz ceny i zarezerwujesz miejsce. Dla aut osobowych znajduje się on pomiędzy 800-1000m. n.p.m. Pamiętaj, że stąd czeka Cię jeszcze trochę marszu pod górę. Jeśli chcesz podjechać pod same bramki (z których też Cię czeka wspinaczka), możesz spróbować – może akurat znajdziesz miejsce, ale pamiętaj, że Wezuwiusz jest jedną z głównych atrakcji Kampanii, więc może być to trudne! Nastaw się na dłuższą wędrówkę (nawet dodatkowe 2 km), albo wybierz komunikację miejską lub zorganizowaną wycieczkę, jeśli chcesz mieć pewność.

Z wycieczką zorganizowaną, np. Vesuvio Express z Ercolano

Ja zdecydowałam się na skorzystanie z usług Vesuvio Express. Jest to najbardziej znana firma organizująca wycieczki na Wezuwiusz, a na pewno jest o niej sporo informacji i opinii w Internecie. Również osoby, z którymi rozmawiałam, też najczęściej o nich wspominały. Nie udało mi się znaleźć wielu szczegółów o innych tego typu organizatorach, ale w Neapolu, w Ercolano i w Pompejach jest sporo „stoisk” – ceny są wszędzie raczej podobne.

Przyznam, że byłam całkiem zadowolona z mojego wyboru. Nie mam z nimi żadnej współpracy – opowiem Ci o moich doświadczeniach. Po pierwsze, na Wezuwiusz wybrałam się poza sezonem, co ograniczyło mi trochę opcje. Cena jest całkiem okej – podróż w dwie strony i wejściówka na wulkan to koszt 30 EUR, sam transport kosztuje 20 EUR. Do tego dolicz dojazd do Ercolano, o czym za chwilę. Bilety możesz kupić online na ich stronie lub w biurze.

Z Ercolano poza sezonem masz do wyboru 4 połączenia (godz.:9:30, 10:30, 12:00, 14:00). W okresie letnim jest ich więcej, bo aż 9 (godz.: 09:10, 09:30, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00). Polecam Ci raczej unikać okolic południa, bo może być Ci ciężko wejść na wulkan. Vesuvio Express oferuje też wycieczki z Neapolu, ale są one droższe (40 EUR) plus bałam się, że busik utknie gdzieś w korku i będę miała mniej czasu na chodzenie po wulkanie (Neapol jest trochę dalej i jest dużym miastem). Dodatkowo (i ten argument wygrał) zdecydowałam się połączyć wycieczkę na Wezuwiusz ze zwiedzaniem Parku Archeologicznego Herkulanum.

Busiki odjeżdżają spod ich biura, które jest przy samej stacji Ercolano Scavi – musisz wyjść na plac Stazione Circumvesuviana i poczekać na ławeczkach po lewo. Bilet możesz mieć w formie papierowej lub na telefonie. Po ok. 30 min. jazdy jesteś na parkingu przy wejściu do parku narodowego (Parco Nazionale del Vesuvio). W moim przypadku dotarliśmy tam 10 min później, bo kilka osób spóźniło się na busa – mimo że poczekali na wszystkich, postarajcie się być na czas – zdecydowanie przyda Wam się ten chwila dłużej przy kraterze!

Autobus powrotny jest zaplanowany 2,5 godziny po rozpoczęciu wycieczki, więc masz ok. 2 godzin na przechadzkę po Wezuwiuszu. Czyli przykładowo: ruszasz o 9:30, o 10:00 jesteś przy bramkach, przed 10:30 jesteś przy kraterze (musisz kawałek podejść na szczyt), do 11:30 ruszasz w stronę parkingu, o 12:00 odjeżdża bus i o 12:30 jesteś z powrotem w Ercolano. Czasu na wulkanie moim zdaniem mogłoby być trochę więcej, ale jest wystarczająco.

Jeśli przebywasz w Neapolu, generalnie najłatwiej będzie Ci zacząć w okolicach stacji kolejowej Ercolano Scavi. Dojedziesz tu np. z dworca Piazza Garibaldi pociągiem (linia L1 do Sorrento lub L4 do Poggiomarino) w ok. 20 min. Na bilet w jedną stronę wydasz 2,6 EUR i kupisz go w kasach przy wejściu na pociąg. Generalnie kieruj się po znakach na „CIRCUMVESUVIANA” i na pewno znajdziesz! Sprawdź, jak poruszać się po Neapolu i okolicach oraz jakie bilety kupić.

Komunikacja miejska z Pompejów

Dla tych, którzy z jednej strony chcą trochę zaoszczędzić, ale też mieć pewną elastyczność czasową, jest wybór komunikacji miejskiej. Autobus wyrusza z przystanku Pompei Piazza Anfiteatro i dojeżdża aż pod same bramki. Bilet w jedną stronę na tą trasę kosztuje 2,4 EUR, jeśli kupisz w punkcie sprzedaży biletów lub w aplikacji UNICO Campania. Gdy nie masz takiej możliwości lub wolisz kupić w pojeździe, zapłacisz 3,6 EUR – pamiętaj o zabraniu gotówki. Poza sezonem taka wycieczka jest trochę ryzykowna – autobusy nie jeżdżą lub jeżdżą rzadziej – najlepiej sprawdź w aplikacji. Podróż trwa ok. 55 min, a dokładny rozkład jazdy znajdziesz tutaj.

Autobus zatrzymuje się po drodze także na przystanku w Torre del Greco (niedaleko stacji pociągu). Jest to bardziej ryzykowna opcja niż dojazd pod Piazza Anfiteatro w Pompejach, bo może nie być miejsca, a różnica w cenie będzie prawie żadna. Wspominam o niej na wypadek, gdybyś akurat tam mieszkał.

Jak kupić bilety?

Wstęp do Parku Narodowego jest płatny i obecnie kosztuje 11,68 EUR. Bilety online możesz kupić na stronie Parco Nazionale del Vesuvio. To jest opcja dla Ciebie, jeśli masz jakiś pomysł na transport. Jeśli nie podróżujesz samochodem, a komunikacja publiczna Cię przeraża (chociaż mam nadzieję, że Ci pomogłam Ci się trochę w tym odnaleźć), możesz też skorzystać z wycieczki, w której bilet do parku masz już wliczony w cenę.

Polecam Ci sprawdzać dostępność biletów (czy to do samego parku, czy na zorganizowaną wycieczkę), bo liczba chętnych jest spora, a wiadomo: każdy by chciał wejść na wulkan przy preferowanej przez siebie pogodzie. Obserwuj ilość dostępnych miejsc jeszcze przed wyjazdem (jeśli zostanie tylko kilka, to jednak musisz wybrać któryś dzień). Jeśli nie ma dużego oblężenia, a nie masz pewności, np. którego dnia będzie padał deszcz – wstrzymaj się!

Bilety na Wezuwiusz musisz kupić wcześniej.

W sytuacji, gdy na każdy dzień jest jeszcze sporo biletów, możesz je kupić np. poprzedniego wieczora lub rano, gdy się przekonasz, że faktycznie dasz radę zobaczyć jakiś wulkan. Nie zapominaj jednak tego sprawdzać – w sezonie (szczególnie w sierpniu, gdy Włosi robią sobie wakacje) może być bardzo dużo chętnych!

Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, bardzo ważne, żebyś był na czas. Nie wiem, na ile w praktyce sztywna jest godzina wejścia na wulkan, ale park podaje informację, że w przypadku spóźnienia mogą Cię nie wpuścić bez zwrotu pieniędzy. Słaba opcja, szczególnie, że musisz się na ten szczyt najpierw dostać, co wymaga od Ciebie trochę czasu 😀

A teraz – na szczyt wulkanu!

Gdy dotrzesz na parking przy bramkach, podejdź najpierw do tabliczki informacyjnej i zeskanuj sobie kod QR do WiFi, jeśli potrzebujesz – na górze praktycznie wcale nie ma zasięgu (co też jest fajne 😉 ). Przy wejściu musisz pokazać zakupiony bilet – nie ma możliwości kupić go na miejscu. Jeśli nie udało Ci się tego zrobić wcześniej, zrób to szybciutko teraz. Nie ma dostępnych wejściówek? Co 10 minut wpuszczane jest 25 osób, więc możesz sprawdzić też następne sloty. Jeśli to też się nie uda, możesz w tej samej cenie dołączyć do grupy last minute (co godzinę udostępniają jest 10 dodatkowych miejsc).

Od bramek wejściowych czeka Cię ok. 20 min (chociaż mi się zeszło z pół godziny, bo robiłam zdjęcia) wędrówki pod górę. Nie jest płasko, w niektórych miejscach podejście jest ciut strome, ale są piękne widoczki – przez całą drogę na szczyt możesz podziwiać panoramę Neapolu, Zatokę Neapolitańską i okoliczne wyspy. Jeśli potrzebujesz, przy wejściu możesz wypożyczyć kije – będzie Ci wygodniej iść. Na pewno dasz radę! Co najwyżej trochę się zmęczysz, szczególnie przy ładnej pogodzie.

Piesza trasa na Wezuwiusza wiedzie żwirowaną alejką pod górę.
Po ok. pół godziny dotarłam pod krater, gdzie były tłumy ludzi!

Jak tylko dotrzesz na szczyt, pierwsze, co zobaczysz, to bardzo dużo ludzi. Od razu na początku zobaczysz najbardziej znany widok na krater Wezuwiusza. Mimo tłumów, spróbuj tam podejść! Patrząc na wielką dziurę w górze o średnicy pół kilometra, naprawdę poczujesz, że ta tajemnicza górka to drzemiąca bestia.

Widok na krater Wezuwiusza o średnicy ok. 0,5 km. Stojąc w tym miejscu wyobrażałam sobie, co tu się działo dwa tysiąclecia wcześniej.

Porozglądaj się trochę! Podczas mojej wizyty widziałam, jak z wielu miejsc unosi się para. Może nie zobaczysz spływającej lawy, ale na pewno poczujesz zapach siarki i wypatrzysz wydobywające się gazy i opary wulkaniczne. Zwróć też uwagę na roślinność i różne skały!

Podczas wycieczki na Wezuwiusz możesz zobaczyć opary.
Z krateru Wezuwiusza wydobywają się opary, ale jest też bardzo kolorowy!

Z samego szczytu miałam piękną panoramę na Zatokę Neapolitańską oraz miasta w dole.

Ze szczytu wulkanu masz widok na Zatokę Neapolitańską oraz Neapol. Kolory pięknie się ze sobą komponują: zieleń roślin, niebieściutkie morze, błękitne niebo i pomarańczowe dachy domów.
Szlak bywa nierówny i kamienisty. Z obu stron są poręcze, które zapobiegają wypadkom. W tym miejscu ziemia ma kolor brunatnoszary.

Polecam Ci iść dalej szlakiem na drugą stronę krateru. Ponieważ od momentu wyjścia z autobusu miałam mniej więcej 2 godziny dla siebie na szczycie spędziłam trochę ponad godzinę, patrząc jak w każdym miejscu wulkan wygląda trochę inaczej. Czasu miałam tak „akurat” – zdążyłam go obejść, pozachwycać się i porobić zdjęcia. Oczywiście, mając taką możliwość, wolałabym tu pewnie zostać chwilę dłużej, ale nie mam poczucia, że coś straciłam.

Wezuwiusz od strony południowej ma mniej roślin i lekko brunatny kolor.

Widzisz, jak zmienił się krajobraz? Od całkiem bujnej roślinności przez szarobure skałki aż bo niemal pomarańczowe zbocze! A skoro już jesteś od strony południowej…

Co widział Wezuwiusz, gdy się wkurzył na Pompeje? Mniej więcej tyle. Miasteczko można dostrzec na samym środku zdjęcia na wysokości pomiędzy portami. Gdy będziesz przy końcu szlaku, wypatruj autostrady z zakrętem w lewo.

Z Wezuwiusza Pompeje bardzo ciężko dostrzec - są malutkie i bardzo daleko.
Po drodze na szczyt krateru będziesz mieć także świetny widok na górę Monte Somma.

Na parking wracasz tą samą trasą. W drodze powrotnej będziesz mieć świetny widok na górę Monte Somma. Na zejście przeznaczyłam sobie 20 minut z hakiem (lekki zapas na ostatnie zdjęcia). Jeśli wybierasz się tam z jakimś organizatorem lub komunikacją, pamiętaj, że autobusy raczej nie stoją tam przez całą Twoją wycieczkę, a raczej podjeżdżają na parking, zbierają swoich pasażerów, zawracają i odjeżdżają. W moim przypadku w drodze powrotnej też czekaliśmy chwilę na spóźnialskich, mimo że Vesuvio Express mówi, że w takim przypadku odjeżdża.

Dowiedz się, jakie miasta zniszczył Wezuwiusz i jak je zwiedzać – plan 3-dniowej wycieczki!

Jak to było z tą jaskółką? 😉

Hah, to teraz mogę powiedzieć – standardowo wpadł mi do głowy jakiś pomysł, więc musiałam to zrobić! Jednak nie do końca mi to wyszło. Okolice krateru są dosyć nierówne, jest tam lekki spadek i kamyczki. Za to ja kompletnie nie mam równowagi.

Ale mam zdjęcie, które mogłabym zatytułować „ostatnie chwile przed zaliczeniem gleby na Wezuwiuszu”. Z następnych prób zrezygnowałam, żeby nie wpaść do krateru – tu plan wykonany w 100%! 😀

Wycieczka na Wezuwiusza: najczęściej zadawane pytania

Czy wejście na Wezuwiusz jest bezpieczne?

Tak, jeśli Park Narodowy jest otwarty, stosujesz się do regulaminu i poruszasz się wyznaczoną trasą. Aktywność wulkaniczna jest stale monitorowana, więc w razie „W” są publikowane ostrzeżenia – obserwuj stronę internetową parku, aby być na bieżąco. W sytuacji, gdy Wezuwiusz jest niespokojny, szlaki są zamykane. Podczas złej pogody droga może być śliska lub oblodzona. Pamiętaj, żeby nie wychylać się za barierki (była sytuacja, gdy osoba robiąca selfie wpadła do krateru). Przygotuj sobie wodę i wygodne buty.

Czy wejście na Wezuwiusz jest trudne?

Nie, nie powinno Ci sprawić problemów! Idzie się pod górę po w miarę równej drodze ze stałym nachyleniem. Wchodzą na niego nawet osoby starsze i dzieci. Co najwyżej się trochę zmęczysz lub zajmie Ci to dłużej niż 20 minut.

Skąd jest najlepszy widok na Wezuwiusz?

Moim zdaniem z Zamku Sant’Elmo w Neapolu o zachodzie słońca: masz widok na Wezuwiusza górującego nad Zatoką Neapolitańską i całe miasto w dole. Innym miejscem są Pompeje: w szczególności z Forum i z samej góry Teatro Grande.

Ile czasu zajmuje wejście na Wezuwiusz?

Trasa od wejścia do Parku Narodowego do krateru zajmie Ci to 20-30 min. Dużo zależy od Twojej kondycji i ilości zdjęć, które robisz po drodze.

Kiedy się wybrać na Wezuwiusz?

Najlepszy czas jest wiosną, kiedy nie ma jeszcze upałów, śnieg już zniknął i nie padają deszcze. Polecam Ci wejść rano (ok. 9:00) lub po południu (od 15:00). W weekendy może być tłoczno.

Czy da się zwiedzić Wezuwiusz i Pompeje jednego dnia?

Teoretycznie się da, ale Ci tego nie polecam: wycieczka na Wezuwiusza zajmie Ci ~4 godziny, a w Pompejach warto spędzić przynajmniej kilka (min. 5). Łącząc te dwa miejsca czeka Cię bardzo dużo chodzenia, co może być męczące i nie będziesz miał siły w pełni ich doświadczyć. Poza sezonem jest to trudne ze względu na wcześniejsze godziny zamknięcia, a latem – na ilość turystów. Jeśli masz możliwość, jednego dnia zwiedź wulkan i Herkulanum (znacznie mniejsze i bliżej), a drugiego zrób wycieczkę do Pompejów.

Kiedy Wezuwiusz wybuchnie?

Nie jest to pewne. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 r. Wulkanolodzy przewidują, że w ciągu najbliższych lat może dojść do wybuchu. Właściwie to powinien się odezwać od tamtego czasu już kilka razy.

Podobne wpisy